  • Mfr # BLTS32-M030-0100286P
  • Zoro # G315935353
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
10 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS32-M030-0100286P
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
10 mm
Head Diameter
5 mm
Head Height
2 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
2 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 3.0 mmx10.0 mm A286 SS Plain