  • Mfr # BLTS32-0187-2000ASB
  • Zoro # G815930292
/ea
Key Features
Socket Head
Slotted Drive
Thread Size
#8-32
Shoulder Diameter
0.187 in
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Diameter
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS32-0187-2000ASB
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#8-32
Shoulder Diameter
0.187 in
Shoulder Length
2 in
Head Diameter
0.312 in
Head Height
0.156 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.164 in
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2010 ZR.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 3/16inx2in Alloy Steel Black Oxide