  • Mfr # BLTS32-0375-2000ASB
  • Zoro # G915934046
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
2 in
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS32-0375-2000ASB
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
2 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Dia./Thread Size
0.312 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Compliance
AMPG 2010 ZR.01
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 3/8inx2in Alloy Steel Black Oxide