  • Mfr # BLTS32-0093-1000316P
  • Zoro # G115931463
Thread Size
#2-56
Shoulder Diameter
0.093 in
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Diameter
0.187 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS32-0093-1000316P
Thread Size
#2-56
Shoulder Diameter
0.093 in
Shoulder Length
1 in
Head Diameter
0.187 in
Head Height
0.125 in
Dia./Thread Size
0.086 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2010 ZR.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 3/32inx1in Grade 316 SS Plain