  • Mfr # BLTS30-M100-0100316P
  • Zoro # G615933295
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Drive Size
M5
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS30-M100-0100316P
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
10 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
14 mm
Head Height
7 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 10.0 mmx10.0 mm Grade 316 SS Plain