  • Mfr # BLTS30-M100-01804SSV
  • Zoro # G115933481
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Drive Size
M5
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS30-M100-01804SSV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
18 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
14 mm
Head Height
7 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 10.0 mmx18.0 mm Grade 416 SS Passivated