  • Mfr # BLTS30-0375-02504SSV
  • Zoro # G315935469
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1/4 in
Drive Size
3/16 in
Material
400 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS30-0375-02504SSV
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1/4 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.312 in