  • Mfr # BLTS30-0375-08754SSV
  • Zoro # G115928197
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
7/8 in
Drive Size
3/16 in
Material
400 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS30-0375-08754SSV
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
7/8 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.312 in