  • Mfr # BLTS30-M040-04504SSV
  • Zoro # G715934499
Thread Size
M3 x 0.5
Shoulder Diameter
4 mm
Drive Size
M2
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS30-M040-04504SSV
Thread Size
M3 x 0.5
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
45 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
6 mm
Head Height
3 mm
Dia./Thread Size
3 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 4.0 mmx45.0 mm Grade 416 SS Passivated