  • Mfr # BLTS30-M060-01204SSV
  • Zoro # G115929309
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Drive Size
M3
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS30-M060-01204SSV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
12 mm
Drive Size
M3
Head Diameter
10 mm
Head Height
5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
5 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 6.0 mmx12.0 mm Grade 416 SS Passivated