  • Mfr # BLTS30-M080-02004SSV
  • Zoro # G915932219
Thread Size
M6 x 1
Drive Size
M4
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS30-M080-02004SSV
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
20 mm
Drive Size
M4
Head Diameter
12 mm
Head Height
6 mm
Dia./Thread Size
6 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 8.0 mmx20.0 mm Grade 416 SS Passivated