  • Mfr # BLTS69-M100-0080ASB
  • Zoro # G115933153
Thread Size
M6 x 1
Drive Size
M4
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Diameter
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS69-M100-0080ASB
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
8 mm
Drive Size
M4
Head Diameter
12 mm
Head Height
6 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
6 mm
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive M6 Coarse Thread 10.0 mmx8.0 mm Alloy Steel Black Oxide