  • Mfr # BLTS69-M100-01604SSV
  • Zoro # G415933402
Thread Size
M6 x 1
Drive Size
M4
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS69-M100-01604SSV
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M4
Head Diameter
12 mm
Head Height
6 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
6 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive M6 Coarse Thread 10.0 mmx16.0 mm Grade 416 SS Passivated