  • Mfr # BLTS32-M030-0100ASB
  • Zoro # G115935331
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Diameter
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS32-M030-0100ASB
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
10 mm
Head Diameter
5 mm
Head Height
2 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
2 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 3.0 mmx10.0 mm Alloy Steel Black Oxide