  • Mfr # BLTS32-M080-0180ASB
  • Zoro # G415934706
Thread Size
M6 x 1
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Diameter
12 mm
Head Height
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS32-M080-0180ASB
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
18 mm
Head Diameter
12 mm
Head Height
6 mm
Dia./Thread Size
6 mm
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 8.0 mmx18.0 mm Alloy Steel Black Oxide