  • Mfr # BLTS32-M030-0200316P
  • Zoro # G115935560
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Diameter
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS32-M030-0200316P
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
20 mm
Head Diameter
5 mm
Head Height
2 mm
Dia./Thread Size
2 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 3.0 mmx20.0 mm Grade 316 SS Plain