  • Mfr # BLTS32-M030-02004SSV
  • Zoro # G915935616
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS32-M030-02004SSV
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
20 mm
Head Diameter
5 mm
Head Height
2 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
2 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 3.0 mmx20.0 mm Grade 416 SS Passivated