  • Mfr # BLTS32-M050-02004SSV
  • Zoro # G815931374
/ea
Key Features
Socket Head
Slotted Drive
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS32-M050-02004SSV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
20 mm
Head Diameter
8 mm
Head Height
4 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
4 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 5.0 mmx20.0 mm Grade 416 SS Passivated