  • Mfr # BLTS32-M060-01604SSV
  • Zoro # G215932261
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS32-M060-01604SSV
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
16 mm
Head Diameter
10 mm
Head Height
5 mm
Dia./Thread Size
5 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 6.0 mmx16.0 mm Grade 416 SS Passivated