  • Mfr # BLTS70-M100-0100ASB
  • Zoro # G915933285
/ea
Key Features
Socket Head
Slotted Drive
Thread Size
M6 x 1
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Diameter
12 mm
Head Height
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS70-M100-0100ASB
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
10 mm
Head Diameter
12 mm
Head Height
6 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
6 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive M6 Coarse Thread 10.0 mmx10.0 mm Alloy Steel Black Oxide