  • Mfr # BLTS18-1250-2000174P
  • Zoro # G815930575
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
7/8-9
Shoulder Diameter
1.25 in
Shoulder Length
2 in
Drive Size
5/8 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-1250-2000174P
Thread Size
7/8-9
Shoulder Diameter
1.25 in
Shoulder Length
2 in
Drive Size
5/8 in
Head Diameter
1.75 in
Head Height
0.75 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.875 in
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 1-1/4 in x 2 in 17-4 PH SS Plain