  • Mfr # BLTS18-1250-3000174P
  • Zoro # G615931994
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
7/8-9
Shoulder Diameter
1.25 in
Shoulder Length
3 in
Drive Size
5/8 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS18-1250-3000174P
Thread Size
7/8-9
Shoulder Diameter
1.25 in
Shoulder Length
3 in
Drive Size
5/8 in
Head Diameter
1.75 in
Head Height
0.75 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.875 in
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 1-1/4 in x 3 in 17-4 PH SS Plain