  • Mfr # BLTS18-M100-0160H5SP
  • Zoro # G215925454
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M5
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS18-M100-0160H5SP
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
16 mm
Head Height
7 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
8 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
ISO 7379-1983
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 10.0 mm x 16.0 mm 316H5 SS Plain