  • Mfr # BLTS18-M100-0160ALUP
  • Zoro # G615925467
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Drive Size
M5
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-M100-0160ALUP
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
16 mm
Head Height
7 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Material
Aluminum
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 10.0 mm x 16.0 mm Aluminum Plain