  • Mfr # BLTS18-M100-0170188P
  • Zoro # G115925356
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
17 mm
Drive Size
M5
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS18-M100-0170188P
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
17 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
16 mm
Head Height
7 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Material
Stainless Steel
Compliance
ISO 7379-1983
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 10.0 mm x 17.0 mm Grade 18-8 SS Plain