  • Mfr # BLTS18-M120-0180188P
  • Zoro # G915929011
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
18 mm
Drive Size
M6
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS18-M120-0180188P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
18 mm
Drive Size
M6
Head Diameter
18 mm
Head Height
9 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
10 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 ZS.02
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 12.0 mm x 18.0 mm Grade 18-8 SS Plain