  • Mfr # BLTS18-0500-0312316B
  • Zoro # G115927664
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.5 in
Drive Size
1/4 in
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS18-0500-0312316B
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.5 in
Shoulder Length
5/16 in
Drive Size
1/4 in
Head Diameter
0.75 in
Head Height
0.312 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.312 in