  • Mfr # BLTS18-M030-0040188P
  • Zoro # G915935982
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
4 mm
Drive Size
M2
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS18-M030-0040188P
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
4 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
5 mm
Head Height
2 mm
Dia./Thread Size
2 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 ZS.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 3.0 mm x 4.0 mm Grade 18-8 SS Plain