  • Mfr # BLTS18-M030-0500188B
  • Zoro # G915924634
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
50 mm
Drive Size
M2
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-M030-0500188B
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
50 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
5 mm
Head Height
2 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
2 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Black Oxide
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 ZS.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 3.0 mmx50.0 mm Grade 18-8 SS Black Oxide