  • Mfr # BLTS18-0375-1000174P
  • Zoro # G515932794
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS18-0375-1000174P
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Dia./Thread Size
0.312 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 3/8 in x 1 in 17-4 PH SS Plain