  • Mfr # BLTS18-0375-2000188P
  • Zoro # G715936066
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
2 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS18-0375-2000188P
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
2 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Dia./Thread Size
0.312 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
ASME B18.3
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 3/8 in x 2 in Grade 18-8 SS Plain