  • Mfr # BLTS18-0375-2000TP
  • Zoro # G915933797
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
2 in
Material
Titanium
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-0375-2000TP
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
2 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.312 in
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Titanium
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 3/8 in x 2 in Titanium Plain