  • Mfr # BLTS18-0375-3250174P
  • Zoro # G015924534
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
3-1/4 in
Drive Size
3/16 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS18-0375-3250174P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
3-1/4 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.312 in