  • Mfr # BLTS18-0375-6000ALUP
  • Zoro # G915926348
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
6 in
Drive Size
3/16 in
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-0375-6000ALUP
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
6 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Dia./Thread Size
0.312 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Aluminum
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 3/8 in x 6 in Aluminum Plain