  • Mfr # BLTS18-M050-0040ALUP
  • Zoro # G415926701
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Drive Size
M2.5
Material
Aluminum
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS18-M050-0040ALUP
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
4 mm
Drive Size
M2.5
Head Diameter
9 mm
Head Height
4 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Aluminum
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 5.0 mm x 4.0 mm Aluminum Plain