  • Mfr # BLTS18-M050-0050174P
  • Zoro # G315926665
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
5 mm
Drive Size
M2.5
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-M050-0050174P
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
5 mm
Drive Size
M2.5
Head Diameter
9 mm
Head Height
4 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 5.0 mm x 5.0 mm 17-4 PH SS Plain