  • Mfr # BLTS18-0625-6000MONP
  • Zoro # G915929882
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
1/2-13
Shoulder Diameter
0.625 in
Shoulder Length
6 in
Drive Size
5/16 in
Material
Monel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS18-0625-6000MONP
Thread Size
1/2-13
Shoulder Diameter
0.625 in
Shoulder Length
6 in
Drive Size
5/16 in
Head Diameter
0.875 in
Head Height
0.375 in
Dia./Thread Size
0.5 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Monel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 5/8 in x 6 in Monel Plain