  • Mfr # BLTS18-0625-2250316B
  • Zoro # G415926305
Thread Size
1/2-13
Shoulder Diameter
0.625 in
Shoulder Length
2-1/4 in
Drive Size
5/16 in
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-0625-2250316B
Thread Size
1/2-13
Shoulder Diameter
0.625 in
Shoulder Length
2-1/4 in
Drive Size
5/16 in
Head Diameter
0.875 in
Head Height
0.375 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.5 in