  • Mfr # BLTS18-M060-0040ALUP
  • Zoro # G315929833
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Drive Size
M3
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-M060-0040ALUP
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
4 mm
Drive Size
M3
Head Diameter
10 mm
Head Height
4.5 mm
Dia./Thread Size
5 mm
Material
Aluminum
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 6.0 mm x 4.0 mm Aluminum Plain