  • Mfr # BLTS18-M080-0500188P
  • Zoro # G315924319
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
50 mm
Drive Size
M4
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-M080-0500188P
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
50 mm
Drive Size
M4
Head Diameter
13 mm
Head Height
5.5 mm
Dia./Thread Size
6 mm
Material
Stainless Steel
Compliance
ISO 7379-1983
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 8.0 mm x 50.0 mm Grade 18-8 SS Plain