  • Mfr # BLTS18-M080-0080ALUP
  • Zoro # G615932724
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Drive Size
M4
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-M080-0080ALUP
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
8 mm
Drive Size
M4
Head Diameter
13 mm
Head Height
5.5 mm
Dia./Thread Size
6 mm
Material
Aluminum
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 8.0 mm x 8.0 mm Aluminum Plain