  • Mfr # BLTS75-M200-0400188P
  • Zoro # G915933742
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
20 mm
Shoulder Length
40 mm
Drive Size
M10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS75-M200-0400188P
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
20 mm
Shoulder Length
40 mm
Drive Size
M10
Head Diameter
30 mm
Head Height
14 mm
Dia./Thread Size
12 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Compliance
ISO 7379-Reduced Thread
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive M12 Coarse Thread 20.0 mmx40.0 mm Grade 18-8 SS Plain