  • Mfr # BLTS67-M030-0100188P
  • Zoro # G715931030
Thread Size
M1.6 x 0.35
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
10 mm
Drive Size
M2
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS67-M030-0100188P
Thread Size
M1.6 x 0.35
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
10 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
5 mm
Head Height
2 mm
Dia./Thread Size
1.6 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
ISO 7379-Reduced Thread
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive M1.6 Coarse Thread 3.0 mmx10.0 mm Grade 18-8 SS Plain