  • Mfr # BLTS60-M060-0140188P
  • Zoro # G915929622
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
14 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS60-M060-0140188P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
14 mm
Head Diameter
10 mm
Head Height
4.5 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
ISO 7379-Reduced Thread
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive M4 Coarse Thread 6.0 mmx14.0 mm Grade 18-8 SS Plain