  • Mfr # BLTS60-M060-0160188P
  • Zoro # G415929603
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
16 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS60-M060-0160188P
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
16 mm
Head Diameter
10 mm
Head Height
4.5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
4 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
ISO 7379-Reduced Thread
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive M4 Coarse Thread 6.0 mmx16.0 mm Grade 18-8 SS Plain