  • Mfr # BLTS68-M100-0400188P
  • Zoro # G515930721
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
40 mm
Drive Size
M5
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS68-M100-0400188P
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
40 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
16 mm
Head Height
7 mm
Dia./Thread Size
6 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
ISO 7379-Reduced Thread
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive M6 Coarse Thread 10.0 mmx40.0 mm Grade 18-8 SS Plain