  • Mfr # BLTS42-M120-0200ASB
  • Zoro # G715926289
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
12 mm
Drive Size
M6
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS42-M120-0200ASB
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
20 mm
Drive Size
M6
Head Diameter
18 mm
Head Height
9 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
12 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2018 OT.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 12.0 mmx20.0 mm Alloy Steel Black Oxide