  • Mfr # BLTS42-0187-2000188B
  • Zoro # G015930894
Thread Size
#10-24
Shoulder Diameter
0.187 in
Shoulder Length
2 in
Drive Size
3/32 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS42-0187-2000188B
Thread Size
#10-24
Shoulder Diameter
0.187 in
Shoulder Length
2 in
Drive Size
3/32 in
Head Diameter
0.312 in
Head Height
0.156 in
Dia./Thread Size
0.19 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Black Oxide
Compliance
AMPG 2013 OT.01
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 3/16inx2in Grade 18-8 SS Black Oxide