  • Mfr # BLTS42-0312-1750ASB
  • Zoro # G015932768
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
1-3/4 in
Drive Size
5/32 in
Material
Alloy Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS42-0312-1750ASB
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
1-3/4 in
Drive Size
5/32 in
Head Diameter
0.437 in
Head Height
0.218 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.312 in