  • Mfr # BLTS42-M080-0250188B
  • Zoro # G615936074
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M4
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS42-M080-0250188B
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M4
Head Diameter
13 mm
Head Height
5.5 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Black Oxide
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 8.0 mmx25.0 mm Grade 18-8 SS Black Oxide